הדפסים על בדים

האם מצאתם פעם בד שאהבתם, אבל לא ידעתם איך לתאר אותו כדי למצוא אותו שוב? כולנו שמענו על פלורלים, פסים וגיאומטריה, אבל סגנונות בד לא עוצרים שם. אנו בטקסטיליה למדנו הרבה על בדים לאורך השנים, אז למענכם ערכנו רשימה של שמות דפוס נפוצים וקצת על כל אחד מהם.

סוגי הדפסים על בדים

1. דמשק: עיצוב אלגנטי זה מקבל את שמו מהעיר דמשק – בדים אלו כוללים דפוסי פרחים,עצים  ופירות בדרך כלל מונוכרומטיים. עיצובי דמשק  Damask פופולריים כיום בטפטים, מצעים השולחן, ואת הריפוד.

2. Matelassé : המילה "matelassé" היא מונח צרפתי שמשמעותו מרופד. עיצוב זה דפוס הרים שמופיע בצורה בולטת או מרופדת. תבניות אלו כוללות בדרך כלל צבעים מוצקים והם נהדרים עבור כריות, מצעים, ועוד.

3. תלתן : דפוס זה בא מן האדריכלות הגותית והרנסנס. השם quatrefoil הוא לטינית עבור "ארבעה עלים" והעיצוב דומה לעלה תילתן. יש וריאציות רבות של עיצוב זה שמשתנה בגודל העלים וסוגם. דפוס זה פופולרי בוילונות, כריות וטפטים.

4. הנדסטוס: זהו דפוס דו-גוני המשלב חוטים כהים וקלים בשורות לא אחידות. דפוס Houndstooth פופולרי בקרב מעילים ובגדים, אבל הוא גם נהדר עבור ריפוד.

הדפסים על בדים

5. xסוזני: דפוס מזרח תיכוני מסורתי, טקסטיל סוזני כולל בדרך כלל עיצוב בקנה מידה גדול עם שמש וירח ), פרחים, מוטיבי גפן וכד'.  סגנון זה פופולרי עבור מצעים ווילונות.

6. דפוס זיגזג /פס:  דפוס שבטי פופולרי בארה"ב במשך עשרות שנים.  ניתן למצוא עיצוב זה עוד החל מלפני הספירה על קרמיקה ועל גילופי סלע. דפוס זה פופאלריעבור כריות, ווילונות ועוד.

7. Paisley: מוטיב paisley דומה לטיפה, דמעה או ראשן והוא ממוצא פרסי והודי. התבנית קיבלה את שמה מהעיר פיזלי, סקוטלנד, שם הופקו טקסטילים עם העיצוב. פייזלי ממשיך להיות פופולרי היום בסגנונות רשמיים כמו גם עם צבעים בהירים שובבים-  מושלם עבור חדרי ילדים.

עורך ראשי
info@textilya.co.il